aktualności

Matka Rzeka, Siostra Drzewo - baśnie rodzinne
Warto sobie przypomnieć, że wszystkie istoty żyjące w baśniach (rośliny, zwierzęta, żywioły) są osobami - mają swój język, historię, tożsamość. Dlatego wsłuchajmy się w tradycyjną opowieść romską, by usłyszeć cichy, lecz potężny głos Rzeki, która jest naszą Matką: przynosi upragnione dzieci, uzdrowienie, uczy nas przemijania. Dziś wielu ludzi wędruje brzegami zatrutej Rzeki Odry, w geście solidarnością z nią i jej dziećmi. Dołączmy do Jej Plemienia.
W ukraińskiej opowieści Brzoza mówi swoim własnym głosem. To dusza drzewa - Mawka. Co dziś ważnego ma nam do powiedzenia nasza starsza Siostra-Drzewo i jej leśni bracia -ptaki?

Opowiadanie - Beata Frankowska
Muzyka (akordeon, pieśni) - Robert Lipka

Wstęp wolny.

Zapisz się
Zuzanna. Żeńska odmienna pieśń - opowieść dla dorosłych
O życiu i twórczości polskiej poetki o żydowskich korzeniach - Zuzannie Ginczance powstały wspaniałe książki, monodramy, pieśni. Dodajemy swój mały kamyczek do tego barwnego ogrodu Zuzanny. To będzie opowieść o dziewczynce, ktora kochala baśnie opowiadane jej przez babcię Chaję w miasteczku Równe, o zbuntowanej dziewczynie, która zmysłami jak agrafkami mocno wpięła się w cielesną, zmysłową materię świata i pięknie potrafiła dać temu wyraz w swych wierszach. O kobiecie-twórczyni, która wyśpiewała swój żeński epos, odmienny od męskiego. O miłości, przyjaźni i zdradzie. I o tym, dlaczego dziś jest dla nas tak ważna.
Opowieści będą towarzyszyły pieśni żydowskich przedwojennych twórców oraz ruchome obrazy-metafory, nawiązujące do imaginarium Zuzanny Ginczanki.

Scenariusz i opowiadanie - Beata Frankowska
Muzyka (akordeon, pieśni) - Robert Lipka
Obrazy - Tomasz Grabowski

Wstęp wolny.

Zapisz się
Jak opowiadać baśnie i bajki dzieciom - warsztat dla rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy
Zapraszamy na warsztaty sztuki opowiadania, czułej formy przybliżania dzieciom i dorosłym świata poprzez mity, legendy, bajki i baśnie. Zajęcia prowadzone są aktywnie, poprzez burzę mózgów i ćwiczenia twórcze. Wszystko to pomoże nam doświadczyć czym w istocie jest sztuka opowiadania.
Po warsztatach będziecie wiedzieli, co chcielibyście opowiadać i jak to robić.

Kiedy?
24.05.2023 (środa) godz. 16.00 - 20.00
Wstęp wolny.

Rodzinne spotkanie z baśniami i bajkami- Wyspa Znikąd-Donikąd
Serdecznie zapraszamy na BAJKODZIEŁO - rodzinne spotkanie z baśniami i bajkami
14.05.2023 /niedziela/ godz. 12.30 - 13.30 dzieci w wieku 7-10 lat
Wstęp wolny

Jestem już mamą! – wspieramy się w kobiecym gronie
Zapraszamy na Grupa wsparcia i rozwoju dla mam niemowląt – JESTEM JUŻ MAMĄ! – 8 poniedziałkowych spotkań, godz. 11.00 – 13.00

Jak pokonać olbrzyma? I inne bajki polskie
Serdecznie zapraszamy na BAJKODZIEŁO - rodzinne spotkanie z baśniami i bajkami. Kiedy? 14.05.2023 /niedziela/ godz. 11.00 – 12.00 / dzieci w wieku 5-6 lat.
Wstęp wolny

Jak pomagać dziecku radzić sobie z emocjami. Od empatii do samoregulacji
Zapraszamy rodziców na nieodpłatne seminarium pt. "Jak pomagać dziecku radzić sobie z emocjami. Od empatii do samoregulacji".

Małe dzieci potrzebują wiele rodzicielskiego wsparcia, by nauczyć się radzić sobie z przeżywanymi emocjami. Podczas spotkania opowiemy o tym, w jaki w sposób empatycznie towarzyszyć dziecku i rozmawiać o emocjach, by dziecko doświadczyło naszej wspierającej obecności.
Porozmawiamy o tym, jak towarzyszyć dzieciom w przeżywanych emocjach, jak je przyjmować i rozmawiać o nich. Zajrzymy także głębiej, by zobaczyć jakie potrzeby mogą kryć się pod emocjami i uczuciami.

Warsztat Zabawa w życiu dziecka i rodziny. Jak budować bliską więź z dzieckiem przez zabawę?
Zapraszamy na warsztat dla rodziców dzieci w wkieku od 1 roku życia do 8 lat, który odbędzie się 11.03.2023 /sobota/ w godz. 9.00 – 14.00.

Podczas spotkania przyjrzymy się zabawie jako naturalnej ekspresji, dzięki której dziecko poznaje świat, buduje zdrowe relacje, poczucie własnej wartości, rozładowuje napięcia, przepracowuje trudności i wyraża siebie.

Zapraszamy na opowieści o rycerzach, bohaterach i księżniczce
Czy rycerskie jest bohaterskie? Czy bohaterskie zawsze rycerskie? - opowieści o rycerzach, bohaterach i księżniczce. Zapraszamy dzieci i rodziców na BAJKODZIEŁO - rodzinne spotkanie z baśniami i bajkami.

Czy rycerze zawsze muszą być mężczyznami? Jak najlepiej pokonać olbrzymkę? Jaka nagroda w turnieju rycerskim jest najbardziej pożądana? Czy trzeba być rycerzem, żeby dokonywać bohaterskich czynów? I czy te czyny bohaterskie są zawsze rycerskie?