warsztaty

Gniew i wybuchy złości dziecka
Towarzyszenie dziecku w chwilach, gdy się złości jest chyba jednym z najtrudniejszych rodzicielskich wyzwań. Złość jest nieodłącznym elementem życia, towarzyszy rozwojowi samodzielności, odkrywaniu i prezentowaniu własnych granic. Dzieci, które przeżywają złość, potrzebują wsparcia i zrozumienia.
Podczas wykładu i warsztatu rodzice dowiedzą się w jaki sposób mogą reagować kiedy ich dzieci się złoszczą, jak poradzić sobie z zaskakującymi zachowaniami dziecka oraz z własnymi emocjami w trudnych sytuacjach.
Podczas warsztatu poruszymy następujące zagadnienia:
  • Po co ludziom złość? Jaka jest jej rola?
  • Czy to OK się złościć?
  • Jak w takich sytuacjach reagować?
  • Jak pomóc dziecku wyrażać złość w coraz dojrzalszy sposób?

Macierzyństwo to zmiana! – wspieramy się w kobiecym gronie
Serdecznie zapraszamy mamy do grupy wsparcia i rozwoju dla mam małych dzieci (do 9 miesiąca życia) pt. "Macierzyństwo to zmiana! – wspieramy się w kobiecym gronie".
Jeśli niedawno zostałaś mamą, zapewne doświadczasz wielu zmian w swoim życiu. Prawdopodobnie na wiele z nich przygotowywałaś się od jakiegoś czasu, ale niektóre są kompletnym zaskoczeniem. Mimo wielkiego szczęścia, euforii i miłości, możesz przeżywać także niepokój, lęk, zmęczenie i wyczerpanie. Opieka nad dzieckiem, pełna dyspozycyjność, wstawanie w nocy i wiele innych czynności związanych z macierzyństwem, budują waszą więź, a jednocześnie wymagają ogromnego wysiłku, energii i zaangażowania. Mamy w pierwszym roku macierzyństwa mówią często o poczuciu osamotnienia. Być może i Ty masz czasem dość i czujesz się sama ze swoimi wątpliwościami i emocjami. Jeśli chciałabyś porozmawiać z kobietami, które są w tym samym momencie i podobnie jak Ty zostały mamami, to serdecznie zapraszamy Cię na grupę wsparciowo-rozwojową dla mam małych dzieci /od 1 m. życia do 9 miesiąca życia/.

Spotkajmy się i wspierajmy w rodzicielskim gronie.
* W spotkaniach możesz uczestniczyć wraz z dzieckiem /od 1 miesiąca życia do 9 miesiąca życia /.

Podczas spotkań będziemy wymieniały się doświadczeniami, wspierały, rozmawiały, przyglądały się zmianie i nowej sytuacji macierzyństwa. Będziemy rozmawiały o tym co dla nas łatwe i trudne.
Grupa wsparciowo-rozwojowa polega na wzajemnym słuchaniu, wymianie, dzieleniu się własnym doświadczeniem i rozmowach. Podczas spotkań nie przekazujemy wiedzy szkoleniowej o rodzicielstwie, więc jest to inna forma niż wykład, bądź warsztat.

Grupę prowadzi:
Anna Olczyk Grabowska & Anna Tomaszewska-Cichowlas

Anna Olczyk-Grabowska - trenerka Family-lab Polska, trenerka umiejętności psychospołecznych, animatorka kultury, mama dwójki dzieci. Od kilku lat wspiera rodziców z warszawskich Bielan, prowadząc warsztaty kompetencji rodzicielskich, grupy rozwojowe, konsultacje psychologiczne, warsztaty twórcze.

Anna Tomaszewska – Cichowlas - trenerka komunikacji opartej na empatii, mediatorka pracująca w oparciu o metodę Porozumienia Bez Przemocy (NVC) i Systemu Wewnętrznej Rodziny (Internal Family System), architektka. Prowadzi warsztaty z rodzicami, nauczycielami i dziećmi oraz sesje indywidualne z osobami potrzebującymi wsparcia. Jest żoną i mamą dwóch córek, które bezustannie są dla niej źródłem inspiracji .

Opinie uczestniczek z poprzedniej edycji:
„Grupa była okazją do zawarcia nowych, wartościowych znajomości, spędzenia czasu w gronie innych mam. Dzieliłyśmy się ze sobą tym co u nas fajnego i/lub tym z czym nam ciężko, mając jednocześnie poczucie bezpiecznego miejsca, w którym nikt nas nie będzie oceniał a w razie potrzeby otrzymamy potrzebne wsparcie. Cykl polecam każdej mamie - pozwala spojrzeć na wiele spraw z nowej perspektywy. A do tego po jego zakończeniu kontynuujemy spotkania na własną rękę!”
Paulina

„Dla mnie osobiście był to cudowny czas, pełen inspirującej wymiany doświadczeń, wiedzy, chwil radosnych i tych nieco mniej które jak w każdym życiu również się zdarzają. Taka grupa wsparcia to jedna z najlepszych „inwestycji” które mama może poczynić. Nie ważne czy jest w trakcie opieki nad pierwszym, drugim czy dziesiątym niemowlakiem. Przy pierwszym jak i przy kolejnych dzieciach każda forma wsparcia jest nieoceniona. A taka w postaci kobiecej wioski jest czymś tak cudownym, wyzwalającym, odciążającym, dającym mnóstwo pozytywnej energii, motywacji do działania, że takie spotkania powinny być dostępne dla każdej kobiety. Chociaż myślę, że Panom również by taka męska wioska się przydała. O ileż łatwiej byłoby każdemu rodzicowi funkcjonować w nowej roli. Dziękuję Wam za ogrom wsparcia i empatii jaką obdarzyłyście naszą grupę. Mam nadzieję, że nasza grupa jest zaledwie początkiem takiej aktywności. Całym sercem wspieram i trzymam kciuki za kolejne edycje.
Co do naszej pionierskiej grupy to ma się bardzo dobrze. Spotykamy się z dziewczynami dosyć regularnie nawet po zakończeniu spotkań. Póki co „zwiedzamy” bielańskie kawiarnie, ale byłyśmy też w kinie z naszymi maluchami. Dałyście początek kobiecej wiosce która, mam nadzieję będzie trwała jak najdłużej.

Kaśka

"Grupa wsparcia to przestrzeń pełna empatii i akceptacji. Dała mi oparcie w trudnych momentach macierzyńska. Dała mi wioskę, której tak bardzo mi brakowało i bezpieczną przestrzeń do opłakania strat i radości z nowego."
Ola

„Dziękuję za bycie częścią wspólnoty, w której mogłam jednocześnie dostawać wsparcie i je dawać, słuchać i czuć. Czułam się naprawdę słyszana. Te spotkania dały mi inspirację do rozwoju, ale też dużo łagodności dla chwili obecnej.”
Ciekawostki z różnych stron świata
"Dlaczego mówimy różnymi językami?, Gdzie żyją kangury?, Czy Eskimosi żyją w iglo?", Jak wygląda święto kwitnącej wiśni? Ciekawostki z różnych stron świata - to zajęcia, które przede wszystkim rozbudzają zainteresowania naukowe dzieci i równocześnie inspirują je do samodzielnego zdobywania wiedzy. Warsztaty stanowią połączenie wiedzy z wielu dziedzin: przyrody, sztuki, geografii, biologii, astronomii, architektury. Zajęcia rozbudzają w dzieciach ciekawość otaczającego świata przez zabawę, zagadki, eksperymenty, działania architektoniczne, plastyczne oraz przez zadawanie nietuzinkowych pytań i twórcze dyskusje. Będziemy pokazywać, że nauka jest nieodłączną częścią naszego życia i warto odkrywać świat przez zabawę. Warsztaty służą rozwijaniu zainteresowań i kompetencji dzieci. Prowadzone są w oparciu o metodologię uczenie się przez doświadczenie, dzięki czemu dzieci z radością o ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach i mają duże pokłady ciekawości do dalszego odkrywania i zdobywania wiedzy w danej dziedzinie.
Warsztaty stolarskie
Zajęcia stolarskie to fantastyczna forma zajęć dla dzieci: rozwijają małą motorykę, zmysł techniczny i kreatywność. Ponadto rodzinne zajęcia to czas budowania więzi z dziećmi i powrót do tradycji rodzinnego majsterkowania. To również dobra okazja do zapoznania się podstawowymi rodzajami drewna i prawdziwymi narzędziami stolarskimi: piłami, ściskami, młotkami czy wiertarkami. Przy wsparciu uważnych dorosłych dzieci mogą ciąć, szlifować, kleić, wiercić i wkręcać. Główną ideą warsztatów jest zainteresowanie uczestników majsterkowaniem i wspieranie ich procesu twórczego. Powstają przy tym piękne dzieła! Podczas najbliższych warsztatów wykonamy drewniany karminik dla ptaków. Zapraszamy dzieci w wieku 6- 9 lat wraz z opiekunami.
Warsztaty tworzenia książek interaktywnych
Podczas warsztatów dzieci i rodzice będą mieli okazję tworzyć swoje własne książki interaktywne. Książka interaktywna to taka, która wchodzi w kontakt z czytelnikiem: można czegoś dotknąć, coś wcisnąć, przyczepić, przekręcić, otworzyć, odgadnąć. To książka, w której dzieją się różne, ciekawe rzeczy, a osoba czytająca aktywnie odkrywa jej strony. Kto powiedział, że książki są tylko do czytania? Tworzenie ich to dopiero fascynujące zajęcie!
Forma ta daje nieograniczone możliwości kreacji, daje przestrzeń na eksperymentowanie z własnymi pomysłami, ze strukturą i materiałami. Jest atrakcyjną i uwielbianą przez dzieci formą twórczego działania, ponieważ daje nieograniczone możliwości wymyślania i wdrażania coraz to nowych koncepcji. Mamy takie doświadczenie, że po tych warsztatach wiele dzieci tworzy swoje samodzielne książki w domu i szkole. Liczymy na to, że otrzymacie dużą dawkę inspiracji, dobrych praktyk i kreatywnej zabawy.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-9 lat wraz z rodzicami/opiekunami.
Bliskość w ruchu – warsztaty tańca i ruchu
Być blisko. W bliskiej relacji z naszym dzieckiem. Blisko jego i własnych potrzeb. Nasze nowe warsztaty „Bliskość w Ruchu – warsztaty tańca i ruchu” to okazja do wyjątkowego spotkania rodzica z dzieckiem, w kontakcie jeden na jeden. To doświadczenie ruchu i bliskości w zabawie. Szalonego i czułego rodzicielstwa. Rodzice i dzieci będą mieli szansę na rozwinięcie nowej formy komunikacji i wzmocnienie tej niezwykle ważnej więzi. To nauka świadomego i autentycznego ruchu. Szaleństwo, turlanki, przytulasy, bliskość i zabawa. To wszystko potrzebne jest nie tylko dzieciom ale również nam dorosłym!

To również dobry czas na kontakt z rówieśnikami, zabawę i budowanie nowych relacji. Będziemy biegać, skakać, turlać się, oddychać, latać i upadać, śmiać się i rozwijać spontaniczność. Dorosłe obowiązki zostawimy przed drzwiami. Zapraszamy dzieci w wieku 4- 6 lat wraz z opiekunami (może to być rodzic lub opiekun z którym dziecko czuje się dobrze, 1 dziecko – 1 opiekun).
Poznajemy świat metodą Montessori
Nasze warsztaty Montessori od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem rodziców i dzieci. Odbywają się w specjalnie przygotowanej, inspirującej przestrzeni, która jednocześnie wycisza i zachęca do aktywnych działań. Spotkania bazują na naturalnej ciekawości dzieci i ich chęci do poznawania świata wszystkimi zmysłami – na warsztatach dotykamy, wąchamy, mieszamy przelewamy, malujemy i liczymy. Podczas rozpoczynającej każde spotkanie montessoriańskiej „lekcji ciszy” ćwiczymy uważność i próbujemy zatrzymać się w biegu codziennych wydarzeń. Warsztaty są także wyjątkowym źródłem pomysłów dla rodziców na to jak w prosty i niedrogi sposób wspierać rozwój dzieci i kreatywnie spędzać z nimi czas.
Warsztat sensoryczno-plastyczny
Podczas warsztatów zaprosimy Was do twórczej zabawy z wykorzystaniem wielu zmysłów, dzięki którym świat jest szalenie ciekawy. Będziemy przesypywać, mieszać, lepić, ugniatać i konstruować. W nowy, zaskakujący sposób wykorzystamy naturalne materiały, które na co dzień można znaleźć w każdym domu. Dzieci będą miały okazję bawić się wykonanymi przez siebie masami, będą mieszać kolory i mikstury, sprawdzać faktury i poznawać kształty.
Ciekawe motywy związane z przyrodą, kosmosem i podróżami stanowić będą zaproszenie do twórczych działań sensorycznych angażujących zmysł wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu i równowagi. Pamiętajcie aby dostosować swój strój do aktywności podczas których można się porządnie pobrudzić :)
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-5 lat wraz z rodzicami/opiekunami.
Warsztaty bębniarskie

Spacery małych odkrywców - Zielarskie poszukiwanie skarbów

Spacery małych odkrywców - Tropiciele pogody